انواع باتری های سرب اسیدی


باتريهاي سرب اسید تر – منفذ دار (vented)  

این باتری ها اغلب داراي شبكه‌هايي از نوع آلياژ با آنتيموان نسبی بالا مي‌باشند. لذا نرخ ميزان تبخیر آب در اين باتريها زياد است و به همين منظور در روي درب اين نوع باتريها درپوش‌هايي براي اضافه نمودن آب مقطر وجود دارد و نيز بر روي بدنه اين باتريها شاخص‌هايي براي حد پائين و بالاي الكتروليت درنظر گرفته شده است كه همواره مي‌بايست كنترل شود تا سطح محلول الكتروليت در محدوده مشخص شده باشد.

باتري‌هاي سرب اسید آب‌بندي شده (Sealed) با دريچه قابل تنظيم (Valve regulated lead-acid)

این باتری ها كه به علت عدم نياز به افزودن آب مقطر، به آنها باتري‌هاي maintenance free و يا باتري‌هاي (( بدون نياز به نگهداري)) میگويند. اين باتري‌ها اغلب داراي شبكه‌هايي از نوع سرب با انتيموان پايين و يا آلياژ سرب _ كلسيم مي‌باشند.

در اين باتري‌ها دريچه‌اي براي اضافه‌كردن آب مقطر و يا شاخص حدود پايين و بالا وجود ندارد.

جهت حفظ ایمنی در این باتری ها دريچه‌اي یک طرفه تعبیه شده است كه با فشار گاز داخل محفظه باتري مي‌تواند باز و بسته شود. در حالت عادي اين دريچه بسته است و هنگامي كه فشار گازهاي داخل باتري زياد شود، اين دريچه باز مي‌شود تا بخشي از گازهای ایجاد شده در فرآیندهای شیمیای باتري خارج شده و فشار داخل باتري به وضعيت نرمال برگردد.

نكته قابل توجه در مورد اين باتري‌ها این است که علارغم ویژگی maintenance free جهت حفظ شرایط کاری باتری و بالابردن طول عمر آن، اين باتري‌ها مانند ديگر باتري‌ها نياز به انجام عمليات نگهداري و تست‌هاي ظرفيت‌گيري و… دارند.

این باتری ها در مدل های AGM و Gel (به لحاظ نوع الکترولیت و جداکننده) عرضه می گردد.

آموزشیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.