یو پی اس (UPS) چیست؟

یو پی اس (UPS) منبع تغذیه بدون وقفه‌ای است که به تجهیزات مصرف ‌کننده برق این امکان را می‌دهد در صورت بروز مشکل در برق رسانی منبع تغذیه اصلی، برای مدت محدودی به کار خود ادامه دهند. در واقع تجهیزات UPS بین برق شهری و دستگاه مصرف کننده قرار می‌گیرند و علاوه بر تنظیم برق شبکه و تثبیت آن، مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده برق می‌شوند .
یو پی اس شامل باتری است که وقتی دستگاهی قطع برق از منبع اصلی را احساس می‌کند، وارد مدار می‌شود. بدین ترتیب برق مصرفی لازم برای آن دستگاه را تأمین می‌کند، به نحوی که نیازی به ریست کردن یا خاموش کردن دستگاه مورد استفاده نباشد .
در واقع سیستم یو پی اس برای محافظت از دستگاه‌های الکتریکی حساس در مقابل قطعی ناگهانی برق شهری کاربرد گسترده‌ای دارد. این سیستم از هزینه‌های تعمیرات و زمان از دست رفته در دستگاه‌ها جلوگیری می‌کند. یو پی اس ثبات جریان برق را تضمین کرده و بدین ترتیب به آنلاین ماندن سیستم‌های حساس کمک می‌کند.
انواع یو پی اس‌ها و ویژگی‌های اصلی آنها
سه نوع مختلفی از یو پی اس وجود دارد که عبارتند از: یو پی اس آفلاین یا استند بای، یو پی اس آنلاین و یو پی اس لاین اینتراکتیو. در ادامه به طور مختصر به نحوه کار این یو پی اس‌ها که معمولاً برای محافطت از لوازم الکترونیکی استفاده می‌شوند، نگاهی می‌اندازیم.
1. یو پی اس آفلاین یا استند بای (off-line / standby)
یو پی اس آفلاین محافظت از جریان برق را افزایش می‌دهد و از باتری پشتیبانی می‌کند. این نوع یو پی اس در حالت عادی، توان خود را از منبع تغذیه اصلی (یک پریز AC) تأمین می‌کند. وقتی که احساس می‌کند منبع تغذیه اصلی فراتر از محدوده قابل قبول بوده یا در حال پایین آمدن است، وارد مدار می‌شود. در این حالت منبع تغذیه دستگاه مصرف کننده از یو پی اس و باتری تغذیه کرده و به کار خود ادامه می‌دهد.
2. یو پی اس آنلاین (online / double conversion)
یو پی اس های آنلاین از نظر ایجاد برقی با کیفیت برتری بیشتری نسبت به سایر موارد دارند، چرا که اینورتر دستگاه همراه فعال بوده و یک تغذیه با مشخصه های تعیین شده ثابت را در خروجی ایجاد می کند. این یو پی اس توان AC ورودی را به DC و سپس به AC تبدیل می‌کند. سیستم‌های UPS آنلاین برای حفاظت از تجهیزات فناوری اطلاعات، مأموریت‌های حساس مرکز داده، سرورهای پیشرفته، تأسیسات بزرگ مخابراتی و برنامه‌های ذخیره سازی و تجهیزات شبکه پیشرفته در برابر آسیب ناشی از خاموشی برق، افت ولتاژ، افزایش ولتاژ، اعوجاج ولتاژ، افزایش ولتاژ، نویز فرکانس، تغییر فرکانس یا اعوجاج‌هارمونیک طراحی شده‌اند.
3. یو پی اس لاین اینتراکتیو (LINE INTERACTIVE)
یو پی اس لاین اینتراکتیو به یک مدار اصلاح کننده مجهز است که بدون سوئیچ به باتری، نوسانات جزئی برق را تصحیح کند. در این نوع یو پی اس به محض این که ولتاژ ورودی از بازه‌ی معمول و مجاز خارج شود، توان خروجی یا برق وارد شده به مصرف کننده از باتری‌های یو پی اس تأمین می‌شود تا آسیبی به دستگاه وارد نشود. مدل‌های یو پی اس لاین اینتراکتیو معمولاً برای لوازم الکترونیکی مصرفی، رایانه‌های شخصی، سیستم‌های گیمینگ، لوازم الکترونیکی سینمای خانگی، تجهیزات شبکه و سرورهای ساده تا متوسط استفاده می‌شوند. این یو پی اس‌ها در طی اتفاقاتی مانند قطعی برق، افت ولتاژ، افزایش ولتاژ یا اعوجاج ولتاژ، برق را تثبیت و تأمین می‌کنند.
فرق بین بین یو پی اس آنلاین و یو پی اس لاین اینتر اکتیو چیست؟

قبل از خرید یو پی اس برای حفاظت تجهیزات برقی، شاید بخواهید فناوری یو پی اس آنلاین و لاین اینتراکتیو را با هم مقایسه کنید. یو پی اس لاین اینتراکتیو ترانسفورماتوری خودکار را به طراحی آماده به کار اصلی اضافه می‌کند. این یو پی اس قابلیت افزایش یا کاهش خروجی ولتاژ را دارد. این ترانسفورماتور به تغییرات برق AC پاسخ می‌دهد و می‌تواند به طور خودکار نوسانات را تنظیم کند. در مقابل، مدلهای یو پی اس آنلاین برای انتقال تمام یا بخشی از توان در هر لحظه از اینورتر استفاده می‌کنند. این بدان معناست که یک یو پی اس آنلاین می‌تواند با اصطلاح «بدون وقفه» با زمان انتقال صفر عمل کند. اما در یو پی اس لاین اینتراکتیو در صورت نوسان یا قطعی برق، یک میلی ثانیه طول می‌کشد تا یو پی اس به حالت پشتیبان گیری باتری برود.
نحوه نصب دستگاه‌های یو پی اس
یو پی اس‌های با توان پایین را می‌توان با توجه به دفترچه راهنما و توسط افراد عادی و استفاده کننده نصب کرد. اما برای نصب یو پی اس‌های با توان بالا و با باتری خارجی می‌بایست از متخصصین در این زمینه کمک گرفت.
کلمه کلیدی: یو پی اس
منابع:
1- وبسایت سایبر پاور سیستم
https://www.cyberpowersystems.com/blog/how-does-a-ups-work/
https://searchdatacenter.techtarget.com/definition/uninterruptible-power-supply

What are the different types of UPS?


https://www.arrow.com/en/research-and-events/articles/when-to-use-an-uninterruptible-power-supply